Přeskočit na obsah »

Právě jste na:

Jak si vybrat yoyo

Jak si vybrat první yoyo ?

Chystáte se vybrat svoje první yoyo, ale nejste ještě v tomto sportu moc zběhlý? V dnešním článku se vám budeme snažit přiblížit rozdíly mezi jednotlivými yoyi a také některé základní pojmy.

Jako první si představíme všechny styly yoyování:

1A styl - Základní a nejpopulárnější je bezpochyby tento styl  se kterým začínají všichni yoyeři a jeho princip je velmi jednoduchý. Máte jedno Yoyo, které je připevněno na provázku a druhý konec obepíná prst. V tomto stylu se dělají tzv. stringové stricky.

Pokud se nespokojíte s jedním yoyem a hledáte větší výzvy, můžete vyzkoušet

 

2A styl - tedy loopování. U tohoto stylu využijete obě ruce (v každé máte jedno yoyo) a naučíte se skvěle koordinovat své pohyby.  Loopovací jojo snadno odlišíte od ostatních a to díky jeho speciálnímu, úzkému tvaru.

 

3A styl - funguje na stejném principu, tedy opět máte v každé ruce jedno trikové yoyo a to stringové. Pro snadnější učení triků a lepší provedení se doporučuje pořídit si dvě stejná yoya a zkrátit provázky.

 

4A styl - další je offstring, při kterém yoyo není připevněno k provázku, ale volně lítá okolo. Na tento styl se používají plastové yoya větších rozměrů a to z toho důvodu, že často při tricích padají na zem.

 

5A styl - posledním stylem je  neboli freehand a také u tohoto stylu není provázek obmotán kolem prstu, ale na konci má umístěné protizávaží, se kterým se kolem yoya motá a různě poletuje.

 

Ted už víme, jaké jsou mezi jednotlivými styly rozdíly a pokud jsme si ten svůj vybrali, můžeme svoje požadavky ještě více upřesnit.

 

Levná začátečnická yoya

         


 


Responsivní nebo neresponsivní yoyo?

Tyto dva pojmy jsou velmi důležité ve světě yoyování a budete se s nimi často setkávat. Jedná se o rozdělení jojí podle toho, jak se vracejí zpátky na trhnutí ruky.

Pojďme si tyto dva typy více přiblížit.

Responsivní neboli vracecí yoyo se vrací na pouhé trhnutí ruky. Provedení je jednoduché a hodí se pro učení základních triků.

Neresponsivní neboli nevracecí na trhnutí ruky nereaguje, vrací se tedy přes speciální trik-bind. Ten využívají zkušenější yoyeři a to z toho důvodu, že jim umožnuje dělat složitější triky.

Pokud tedy vybíráte své první yoyo je pro vás responsivní jasnou volbou.Jaký provázek/string ?

Nedílnou součásti yoya jsou kvalitní provázky, které bývají často opomíjeny. Zde ani tak nezáleží na koupené značce, ale na četnosti výměn. Provázky se yoyováním opotřebovávají a ztrácí své vlastnosti. Pokud máte opotřebovaný provázek, hůř se vám dělají triky, yoyo se špatně roztáčí nebo vrací, provázek neklouže po prstech. Četnost výměn je individuální a měla by být uzpůsobena vašim dovednostem. Životnost jednoho provázku by však neměla být delší než 2-3 hodiny yoyování.

 


Pár tipů na závěr

  • Kupte si responsivní yoyo, které se vrací na trhnutí.
  • Nepořizujte si zbytečně drahé nebo celokovové yoyo, protože ho rozbijete dřív, než se nějaké triky naučíte.
  • Dejte si pozor na levné napodobeniny z Číny, které se prodávají v hypermarketech nebo na tržnicích
  • Ptejte se na cokoliv, správný prodejce vám jistě dokáže odpovědět na každou otázku.
  • Naučte se být trpěliví, když vám něco nevyjde na poprvé, tak to nevzdávejte.

 

Slovníček pojmů

 String - provázek yoya (joja)

 Offstring - yoyo (jojo) není připevněno k provázku

 

 
Zpravodaj