Objednávky přijaté do 19. 12. do 12:00 stihneme doručit do Vánoc. Objednávky s platbou předem odesíláme až po přijetí platby. ×

Přeskočit na obsah »

Yoyování součastnosti

Co je jojo?

Jojo je celosvětově oblíbená hračka nejen pro děti, ale v posledních dvou desetiletích i dospělé. Skládá se ze dvou stejně velkých a těžkých disků, které mohou být vyrobeny ze dřeva, plastu nebo kovu. Disky jsou spojeny osou, kolem které je omotaný provázek a na jeho volném konci je zakončen smyčkou, jež se navléká na prostředník ruky.

 

Jak na jojo?

Princip jojování je zdánlivě snadný. Jojer pustí jojo, které má přivázané k prostředníku a jakmile se začne odvíjet a při pádu začne rychle rotovat, lehkým švihem zápěstí si ho vrátí zpět do ruky. Takto pohyb opakuje do doby, než se jojo vychýlí ze své osy. Může regulovat rychlost navíjení i dovíjení nebo směr, kterým jojo vypustí např. přímo před sebe, do boku, kolem osy našeho těla.

 

Historie joja

Historie joja sahá až do roku 2000 před našim letopočtem. Nejstarší dochované jojo bylo nalezeno na Indickém území a je pozůstatkem protoindické harappské kultury. Vidět ho můžete stejně jako naši slavní cestovatelé Zikmund a Hanzelka v muzeu Mohendžodaru. Další doložitelné zmínky o existenci joja pochází z Řecka, Egypta nebo Filipín. První velký boom však tato hračka zažila až v 18.století, kdy se dostala z Indie do Evropy. Rychle se stala velmi oblíbenou mezi aristokracií i francouzskými vojáky, kteří si jojováním krátili čas. Ve 20.století přišla z USA další vlna zájmu o tuto hračku a dostalo nový název yo-yo (ve filipínštině toto slovo znamená „pojd-pojd“).

 

Jojo versu yoyo

Princip, na kterém funguje jojo jsme již popsali, teď se podíváme na jeho mladší verzi. Yoyo zdánlivě označuje stejnou hračku, až na pár menších odlišností. Provázek není jako u joja napevno připoután k ose spojující disky, ale je kolem ní obmotán (může být jednou nebo víckrát). Toto vylepšení umožnuje, že když yoyo vypustíte z ruky, tak zůstane rotovat na konci provázku a tím vám poskytne čas na provádění triků. Na toto vylepšení přišel v roce 1928 Američan Pedro Flores, který k výrobě svých yoyí používal dřevo. Později yoyo doznalo ještě mnoha vylepšení např. brzdný systém, ložisko, ale i tvar a hlavně materiál.

 

Yoyování současnosti

V dnešní době už jojo/yoyo neslouží pouze jako hračka pro krácení dlouhé chvíle, ale stala se jakýmsi kultem moderní doby. V yoyování se pořádá po celém světě nepřeberné množství soutěží. Výrobci jako jsou YoyoFactory, Yoyofficer, Duncan si staví své profesionální týmy/crew ve kterých sdružují ty nejlepší yoyery z celého světa.Ti se pak utkávají v jednom z pěti stylů 1A / 2A / 3A / 4A / 5A. Existuje však řada soutěží i pro neprofesionály a úplné začátečníky. Většinu z nich pořádá česká yoyo asociace, která funguje jako neziskové občanské sdružení a za svůj cíl si klade propagaci moderního yoyování v česku.

 

Soutěžní kategorie

  • 1A: soutěžící používá yoyo k předvádění stringových triků
  • 2A: soutěžící používá dvě yoya najednou k loopovacím trikům
  • 3A: dvě yoya ke stringovým trikům
  • 4A: yoyo není připevněno ke stringu (tzv. off-string, připomíná diabolo)
  • 5A: na druhém konci stringu je závaží, tzn. string není připevněn k prstu (tzv. freehand)

 

 

 

 
Zpravodaj